30 października 2017

RENAULT DAUPHINE, CZYLI LUKSUS NA MIARĘ PRL-U

Oficjalna premiera następcy wysłużonego Renault 4CV odbyła się podczas salonu w Genewie w 1956 roku. Czterodrzwiowy sedan był wyposażony w niewielki silnik umieszczony z tyłu i napędzający koła tylne. Mimo marnych osiągów i wysokiej awaryjności dzięki umiejętnym zabiegom marketingowym odniósł rynkowy sukces i stał się jednym z najpopularniejszych ówczesnych samochodów. Renault Dauphine trafił również na polskie drogi.
Motor 21/1960

Zmiany spowodowane śmiercią Stalina i objęciem władzy przez Chruszczowa w pewnym stopniu otworzyły nasz kraj na zachód. Były widoczne nawet w Motorze, poświęcającym coraz więcej miejsca zachodniej motoryzacji, chociaż pomysł przywódcy ZSRR na indywidualną motoryzację raczej nie odpowiadał oczekiwaniom przeciętnego polskiego obywatela, marzącego o własnym samochodzie.

Motor 18/1960

W 1957 roku została podjęta decyzja o imporcie do Polski dużej partii włoskich i francuskich samochodów osobowych. Największą transakcją był zakup 300 sztuk Renault Dauphine, przeznaczonych dla górników. W kolejnych latach były sprowadzane również w celu dewizowej sprzedaży przez PKO, ale także za złotówki, przez Motozbyt.

Auto Moto Sport 7/1957

Auto Moto Sport 19/1957


Warto wspomnieć, że Renault Dauphine był reklamowany w Motorze. Reklamy motorowerów Jawa nie były niczym niezwykłym, ale reklama zachodniego samochodu to ewenement.

Motor 39/1959

Motor 28/1961


Nic tak nie napędza sprzedaży samochodów, jak sukcesy w sporcie motorowym. W 1958 roku Guy Monraisse pilotowany przez Jacquesa Fereta zwyciężył w Rajdzie Monte Carlo, prowadząc właśnie Dauphine. Było to spore wydarzenie i "mały rekord" - nigdy wcześniej nie wygrał tam samochód o tak małej pojemności silnika.

Małe Renault pojawiało się także na polskich oesach. W 1962 mistrzostwo Polski w klasie 3 (kategoria I do 850 cm3) zdobyli Adam Wędrychowski i Andrzej Zieliński, zmieniający się za kierownicą samochodu. Wprawdzie w swojej klasie rywalizowali z Syrenkami, ale regularnie zdobywali także dobre wyniki w "generalce". Niestety, podczas rozgrywanego w międzynarodowej obsadzie Rajdu Polski "skończyły się" panewki. Po zakończeniu sezonu Renówka trafiła na sprzedaż - ogłoszenie pojawiło się w Motorze.

Motor 40/1962

Motor 51/1962

Po przydługim wstępie pora na prospekty. Najpospolitszym wydanym w języku polskim jest jednokartkowy, dostępny także w innych językach.
Drugi polskojęzyczny prospekt z mojego zbioru to mała rozkładówka, będąca przedrukiem wydania francuskiego.


Podczas targów poznańskich w ręce dziennikarzy trafiały też prospekty w innych językach.


W moim zbiorze jest także wydana w języku polskim instrukcja obsługi.
Na potrzeby zachodnich salonów wydano oczywiście wiele prospektów Renault Dauphine. Np. jeden z najefektowniejszych:
Na koniec wróćmy do Dauphine w Polsce.

Motor 28/1961

Na pocztówkach z okresu PRL-u pojawia się często, ale przeważnie jest to samochód fotografa, M. Petruszki.

Bieszczady
DomaradzLesko (w tle)PrzeworskRzeszów
SieradzStalowa WolaWieluńZduńska WolaByły też inne, np:

Szczecin, autor: W. ChromińskiWadowice, autor: A. RyttelWarszawa, autor: Zbyszko Siemaszko (na pierwszym planie Wartburg "fotografa Warszawy")Kończąc warto wspomnieć, że Renault Dauphine stał się m.in. bazą dla japońskiego Hino,samochodu elektrycznegoa także ambitnego projektu holenderskiego
Autorem artykułu jest fogarty. Dziękuję!2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe (i unikatowe) materiały głównie dlatego, że w języku polskim. A swoją drogą dogrzebać się do ogłoszenia na auto Wędrychowskiego to świadczy o zapale autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne czasy, piękne zdjęcia przez które wspomnienia wracają wielu czytelnikom :)

    OdpowiedzUsuń