O KOLEKCJI / FAQODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA O KOLEKCJI
CZYM JEST autoArchiwum?

autoArchiwum to projekt bazujący na mojej kolekcji prospektów samochodowych istniejącej od początku lat 90-tych. Projekt ten ma na celu archiwizowanie prospektów i literatury samochodowej będących w przyszłości nieocenionym źródłem wiedzy o motoryzacji.


GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ KOLEKCJĘ?

Na stronie autoArchiwum.pl znajdziemy skatalogowaną pełną kolekcję. Wybrane prospekty szerzej opisane są w artykułach tu w Czytelni.

We wrześniu 2014 roku kolekcja autoArchiwum po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie podczas wystawy Classic Moto Show w Krakowie. Relację z tej imprezy znaleźć można w Czytelni: http://autoarchiwum.blogspot.com/2014/09/classic-moto-show-2014.html

Od tego czasu prospekty z kolekcji można zobaczyć na wybranych wystawach motoryzacyjnych. Istnieje także możliwość wypożyczenia na określony czas wybranych prospektów celem zaprezentowania ich na stoisku firmowym, czy w muzeum.


JAKI JEST NAJSTARSZY PROSPEKT W KOLEKCJI?

Najstarszym w kolekcji jest prospekt szwajcarskiego samochodu Fischer Wagen wydany w 1912 roku. Inne prospekty, choć nieco młodsze, przedstawiają nie mniejszą wartość historyczną, jak chociażby Tempo A400 z pieczątką krakowskiego punktu sprzedaży, z czasu gdy Kraków był pod okupacją niemiecką. Kolejnym cennym elementem kolekcji jest prospekt Mercedesa Typ 230 wydany w języku polskim jeszcze przed wojną - w 1939 roku - a który to szczęśliwie ją przetrwał w naszym kraju.


CO JEST PRZEDMIOTEM KOLEKCJI?

W kolekcji są prospekty samochodów osobowych, ciężarówek, autobusów, pojazdów specjalnych i wojskowych. Pochodzą one z całego świata, nie wyłączając tak egzotycznych krajów jak Filipiny, Republika Południowej Afryki, Argentyna czy Australia. Wielu producentów, których prospekty są w kolekcji, nie ma już na motoryzacyjnej mapie świata.

Zachowywane są egzemplarze różniące się od siebie okładką (także jeśli użyto innej czcionki, odcienia koloru na samochodzie, czy inaczej skadrowano zdjęcie) i istotnie treścią. Nie są zachowywane prospekty, które różnią się jedynie numerem wydania, bądź mało istotnym szczegółem w treści. W kolekcji nie ma także kserokopii, a współcześnie wydane reprinty to tylko pojedyncze sztuki, zachowane w wyjątkowych przypadkach.


CO DZIEJE SIĘ Z PROSPEKTAMI ZDUBLOWANYMI?

Podwójne prospekty przeznaczane są do wymiany z innymi kolekcjonerami, bądź na sprzedaż. To właśnie dzięki temu kolekcja autoArchiwum ma szansę na dalszy rozwój i pozyskiwanie kolejnych egzemplarzy.


JAK PRZEKAZAĆ PROSPEKTY?

Z wielką przyjemnością przyjmę każdy prospekt. Proszę w takim wypadku o kontakt przez formularz lub bezpośrednio wysyłając email na adres: autoarchiwum@gmail.com
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza