3 października 2016

RENAULT TRUCK ADVENTURES: CAPE TO CAPE

Wyprawa ta łączyła niezwykłe przygody ludzi z wyzwaniami dla techniki. Z Przylądka Północnego do Przylądka Dobrej Nadziei sześćdziesięciu kierowców na pokładzie Renault Kerax i Renault Sherpa przejechało 30 000 kilometrów, odwiedzając przy tym siedemnaście krajów. Ci mężczyźni i kobiety doświadczyli oblodzonych dróg Norwegii, dusznych nocy Jordanii, mgieł płaskowyżu Etiopii i czerwonego błota Kenii. Zachwycili się wspaniałymi budowlami Sankt Petersburga i zjawiskowym Wodospadem Wiktorii w Bostwanie. Wyprawa Cape to Cape to także spotkania z ludźmi, ich kulturą i zwyczajami. 
Album, a właściwie foto-pamiętnik z tej wyprawy otrzymałem kilka lat temu. Sporych rozmiarów (i wagi też!) książka to zbiór zdjęć z całej wyprawy od pierwszego do ostatniego dnia tej wielkiej przygody. Dziś postanowiłem przewertować go i wybrać dla Was trochę zdjęć.


Wyprawa łącząca północ z południem odbyła się w 2009 roku i trwała 120 dni. Od marca do lipca kawalkada przebyła 30 tysięcy kilometrów, stawiając czoła ekstremalnym warunkom klimatycznym (-25*C do +58*C) i terenowym. Podróż śledziło ponad 200 dziennikarzy z całego świata, dzięki czemu udało się też uzyskać bardzo dobry efekt komercyjny tego przedsięwzięcia. W skład teamu wchodziło 6 ciężarowych Renault Kerax 450.26 6x6 i 6 terenowych Renault Sherpa 4x4 (dane techniczne na końcu).

Książkę wydano wkrótce po zakończeniu wyprawy: w grudniu 2009 roku. Autorem tekstu był Pierre-Alain Brendel, zaś autorami fotografii byli F. Billon, J.-P. Glatigny i A. Godeloup. Publikację wydało Le cherche Midi Editeur, a nad całością pieczę sprawował Renault Trucks (stąd można uznać to za wydanie oryginalne, autoryzowane). Treść książki to w głównej mierze zdjęcia - i co bardzo ważne - są podpisane, dzięki czemu czytelnik choć trochę wespół z odrobiną wyobraźni może poczuć się jako jeden z uczestników wyprawy. Książka liczy 194 strony i oprawiona jest w twardą okładkę z obwolutą, natomiast na końcu znajdziemy dołączoną płytę DVD z filmami. Egzemplarz przekazany autoArchiwum jest w języku angielskim (nie znalazłem nigdzie informacji o nakładzie).Tyle tytułem wstępu. Spakowani? No to wyruszamy!
Przylądek Północny. Swoją drogą wiecie, że popularny Nordkapp leży na wyspie, a tak naprawdę najdalej na północ wysuniętym skrawkiem Europy jest latarnia morska Slettnes (3 km na północ od najdalej wysuniętej osady na stałym lądzie - wioski Gamvik)?

Dodaj napis

Trzeba przyznać, że wyprawa zaczęła się niezbyt szczęśliwie

Plac Czerwony w Moskwie


Ruslana - ukraińska gwiazda popu
Karpaty w Rumunii


Klasztor Sucevita. Rumunia

Bułgaria


Turcja

Kapadocja. Turcja


Nadmorska droga z tureckiego miasta Iskenderun do granicy z Syrią

Palmira. SyriaPustynia w JordaniiPustynia Wadi Rum. Jordania

Port w Aqaba (Jordania). Stąd kawalkada przepłynęła promem do Dżibuti
Tornado w drodze do Etiopii

Etiopia. Pracownicy w drodze na plantację kawyKeniaTysiące flamingów na jeziorze Nakuru. Kenia


Jedni dopiero dotarli na miejsce, inni po odpoczynku już odjeżdżają. Nairobi. Kenia.
Park narodowy Masai Mara. Kenia

Mobilne kino gdzieś w Kenii

Pangani. Tanzania


Zambia. W wielu wioskach ciężarówki kojarzone są z "nadjeżdżającą cywilizacją"


Lusaka. Stolica Zambii

Park narodowy Kafue. Mumbwa. Zambia
"Piesi" w parku narodowym Moremi. Savute. Bostwana


Pustynia Kalahari w Bostwanie

Na granicy Bostwany i Namibii

Plaża nad Atlantykiem. Namibia


Pamiątka po dawnych czasach, gdy wydobywano tu diamenty. Namibia


Przylądek Dobrej Nadziei

Trochę jeszcze o samych pojazdachKrótkie podsumowanie wyprawy
Jak już wspomniałem na początku, do książki dołączono płytę DVD
Na koniec w ramach bonusu skany folderów Renault Sherpa Light (+bliźniak z emblematem buldoga Mack Sherpa). Wszystkie w wersjach wojskowych. Nie spotkałem się jak do tej pory z prospektem wersji cywilnej tego pojazdu5 komentarzy:

 1. ostatnio byłem na tym dolnym i nie widziałem żadnej Sherpy ani Keraxa, za to kilka OTT Protectorów M21, o takich: http://www.ott.co.za/wp-content/uploads/2012/06/Protector-M21-MAV-Eng1.pdf
  zasuwa to 120 po autostradzie i nie patrzy na ofiary ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się też zastanawiam - w jakim celu promowano samochód (chodzi mi o Sherpę), który raczej nie jest dostępny w tradycyjnej sprzedaży.

   Fajne te czołgi na kołach

   Usuń
 2. Świetny blog - grafika, notki i Ty :) Będę wpadać częściej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sherpa to pojazd oparty o podzespoły samochodów ciężarowych. Z założenia przeznaczony dla wojska. Tak czy siak, warto zainwestować w promocję: nawet jesli zakładamy że potencjalny klient jest tylko typowo wojskowy, to zawsze ktoś inny też zauważy pojazd. Stąd również pojedyncze cywilne zamówienia Sherpy.Mimo faktu, że opracowany głównie z myślą o armii francuskiej to jednak inna również może go kupić. Jest sporo takich pojazdów. Przykład zza czeskiej granicy: Tatra LIWA nigdy nie została sprzedana nikomu innemu prócz armii ZEA (UAE) w ilości ponad 550 sztuk w czterech wersjach, a jednak obwożona była i ostro promowana na wszystkich militarnych ekspozycjach (poza Polską - nas nie stać na zakup takich pojazdów...)

  Piotr K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie oprócz szpanu na bulwarze, bądź wyścigu w Dakarze to ten samochód do niczego by się w cywilu nie przydał (podobnie jak Toyota Mega Cruiser). Jedynie Hummer się na jakiś czas przebił, ale i tak szybko obcięto mu jaja (modele H2 i H3)

   Usuń