21 listopada 2015

CO SŁYCHAĆ W FSO (….. 50 LAT TEMU)

W dniu 7 listopada br. na warszawskim Żeraniu odbyła się coroczna impreza/zlot z okazji kolejnej rocznicy rozpoczęcia produkcji w FSO. To bodaj ostatni w sezonie event dla miłośników klasyków. Można spotkać się, pogadać, powspominać i, choć w rzeczywistości niewiele widać,  zobaczyć oczami wyobraźni fabrykę, której już nie ma. A jeszcze niedawno, w końcówce lat 90-tych, produkowano tam ponad 100 tys. aut rocznie.Relacje z tego wydarzenia możecie znaleźć tu i ówdzie. Autoarchiwum dla odmiany przeniesie Czytelników 50 lat wstecz, do FSO lat 60-tych (w odniesieniu do lat 70-tych już to robiliśmy TUTAJ). Powrót do przeszłości  umożliwi wydany przez  FSO album, kierowany, jakżeby inaczej, do odbiorcy zagranicznego, prezentujący coś więcej niż samą fabrykę i jej produkty (co ? w zależności od wrażliwości zdecydujcie sami). Opisy do zdjęć, w języku angielskim, francuskim i niemieckim, świetnie dopełniają to, co widać na zdjęciach.1. „Zanim nasz samochód FSO  zostanie ci oddany, drogi przyjacielu, jego elementy i podzespoły muszą przejść długą drogę przez różne stanowiska produkcyjne. Pozwól nam zaprezentować ci kilka z tych stanowisk produkcyjnych oraz personel który je obsługuje. Życzymy przyjemnej lektury”2. „Warszawa – miejsce narodzin FSO Warszawa.”3. „To stąd tysiące samochodów wyruszają w podróż przez cały świat.”4. „Początek zwykłego dnia roboczego…”5. „Odsłaniamy  rąbek sekretu – biuro rysunkowe…”6. „Zanim nowe części samochodowe wejdą do produkcji muszą być poddane długotrwałym testom. Testowanie silników.”7. „Materiały użyte w produkcji samochodów muszą być najwyższej jakości. Laboratorium testowe.”8. „Czysto jak podczas operacji chirurgicznej.  Linia produkcji silników.”9. „Gdzie tylko jest to możliwe maszyny zastępują ludzi. Maszyny do automatycznego wciskania cylindrów.”10. „I automatyczna tokarka do obróbki wałów korbowych.”11. „Wysoko wykwalifikowani specjaliści i …”12. „precyzyjne instrumenty miernicze dające gwarancję dobrej jakości  części fabrycznych.”


13. „Efekty świetlne jak podczas iluminacji na festynie.” 14. „Linie produkcyjne  ułatwiają transport części i podzespołów pomiędzy stanowiskami.  Linia produkcyjna  tylnego mostu.”15. „A tu produkowane są elementy karoserii.”16. „Narodziny sylwetki samochodu. Spawanie karoserii.”17. „Z bezkształtnych jak dotąd elementów wyłania się  zarys samochodu. Urządzenie do spawania karoserii.”18. „Linia spawalnicza.”19. „Stosownie do koloru karoserii, wnętrze samochodu zaopatrzone jest w dokładnie wykonane obicia. Wykonywanie obić na linii produkcyjnej.”20. „Unoszące się taśmy linii produkcyjne przenoszą części dalej w sposób sprawny i niezakłócony. Linia przenosząca podzespoły podwozia.”21. „Jeszcze kilka czynności montażowych i samochód gotowy do odjazdu. Ostatni postój na linii produkcyjnej.”22. „Zanim samochód będzie zabrany na testy drogowe, przechodzi ostateczny przegląd.
Stanowiska kontrolne.”


23. „Karoseria powinna być nie tylko piękna, ale również bardzo szczelna. Testowanie szczelności karoserii w komorze deszczowej.”24. „Każdy samochód musi być poddany takiemu testowi.”25. „Tor testowy.”26. „A teraz pozwólcie nam wyruszyć w świat…”27. „FSO Warszawa zdobywa również nagrody w konkurencjach sportowych.”28. „Technicy i personel dbają również o postęp techniczny w procesie produkcji.  Technicy i Klub Wynalazcy.”29. „Myśląc o najmłodszych… Żłobek pracowniczy.”30. „…i o ich rodzicach. Osiedle pracownicze FSO.”31. „Zdrowie jest rzeczą bezcenną.  Szpital pracowniczy.  Poradnia okulistyczna.”32. „Żegnaj”Ewentualnych nieścisłości w tłumaczeniu proszę nie komentować  – to nie jest strona dla anglistów :)


Autorem tekstu i zdjęć jest Marcin Litwinowicz. Dziękuję!
1 komentarz: