10 maja 2014

NOWOŚCI W ARCHIWUM #9


Kolekcja autoArchiwum w ciągu ostatnich 2 tygodni znów poszerzyła swoje horyzonty. Na 47 nowo przybyłych prospektów, jest aż 27 różnych marek, w tym 9 zupełnie nowych! Założenie projektu to zachowanie dla przyszłych pokoleń literatury motoryzacyjnej z całego świata. Nie brakuje w niej samochodów osobowych (każdych: popularnych, luksusowych, specjalistycznych, czy produkowanych jednostkowo), ciężarowych, autobusów czy nawet pojazdów wojskowych. Najnowsza "paczka" realizuje założony cel znakomicie. Zapraszam więc do galerii!

Zaczynamy od egzotycznego miksu:
Proton to malezyjski producent samochodów. Tu folder z Malezji i prospekt (ten mniejszy format) z Wielkiej Brytanii. Niżej mamy Matrę - małą ciężarówkę z Brazylii (występującej także z napędem 4x4) oraz terenową Mahindrę z IndiiSEV to brytyjska firma specjalizująca się w budowie różnych pojazdów transportowych wewnątrzzakładowych (takie większe Melexy). 
W Wielkiej Brytanii budowano kiedyś także zgrabne roadstery FBS Census (silnik V6 o mocy 170 KM), choć u nas praktycznie nieznane. 
Karmann był producentem kabrioletów o w miarę ugruntowanej pozycji na rynku. To tam produkowano VW New Beetle, Chryslery Crossfire, Mercedesy CLK i wiele innych, nie licząc sporej liczby własnych prototypów. Niestety po ogłoszeniu bankructwa stał się jedynie podwykonawcą (niedawno zadebiutował VW Golf Cabriolet Karmann Edition), a na rynku został tylko dział budujący campery (Karmann Mobil). Na zdjęciu magazyn firmowy oraz folder przedstawiający gamę produktową.
Ponadto do kolekcji autoArchiwum dołączyły amerykańskie karawany Eagle oraz poradnik jazdy w terenie (również z USA) dla kierowców IsuzuBrytyjski kit-car YKC oraz oryginalny Bufori z Malezji. Swego czasu Bufori próbowało zawojować Europę (także wersją coupe), ale bez powodzeniaGrecav to włoski producent mikrosamochodów oraz Piaggio Porter z napędem 4x4! Pnadto na zdjęciu widzimy jeszcze 2 innych przedstawicieli mikro, tym razem francuskich: JDM Simpa Titane oraz Chatenet Barooder (pomimo małego silniczka o pojemności 523 cm³ Barooder może rozwinąć prędkość 110 km/h)Binz to niemiecki producent zarówno pojazdów specjalnych (karetki pogotowia, straże pożarne itp) jak i luksusowychZestaw prospektów VDL BovaVolkswagen Polo Limousine (dziś bardzo poszukiwany prospekt, szczególnie w Niemczech) i polski prospekt Forda Focusa. Ponadto prospekty z paletą modeli Volvo (2011), Lancia (wydanie Belgia/Lukseburg) i Brabus (2002). Prospekty Kia, Lexus oraz małe jednokartkowe polskie foldery Lancia Delta i Jeep WranglerCiekawy prospekt prezentujący firmę Iveco i jej pojazdy: dostawcze, ciężarowe, wojskowe, autobusy i motorówki. Ponadto mały "prospekcik" z gamą modelową Fiata i... jedną stronę z Alfą 145! W tamtym czasie Fiat i Alfa Romeo miały osobno wydane te foldery. Czyżby kolejny przykład wpadki prospektowej?
Zestaw prospektów Opla, w tym dwa rozkładane w duże plakaty
Nowości na rynku: Jeep Cherokee (opisany szerzej TUTAJ) oraz Fiat 500L PRO


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz