21 kwietnia 2014

TOYOTA COROLLA - OBYWATEL ŚWIATA

Symbole są częścią życia każdego człowieka, niezależnie od płci, wiary czy miejsca na Ziemi. W świecie motoryzacji, choć ta liczy sobie dopiero trochę ponad 100 lat, również zadomowiło się wiele symboli i stereotypów. Wystarczy powiedzieć "Ferrari" wszyscy wiemy, że to symbol sportu, Rolls Royce jest symbolem luksusu, a Corolla? Niezawodności! Wszystkie generacje Toyoty Corolli są powszechnie znane i lubiane. Ich produkcja niemal od razu wyszła poza granice Japonii do wielu krajów rozsianych po całym świecie. W dzisiejszym wpisie pokażę trochę takich zagranicznych Corolli (różnych generacji) jak i oryginalnie japońskie prospekty.

Zwiedzanie jednak zaczniemy dość nietypowo: od... polskiej instrukcji obsługi. Wiadomo, że Toyota Corolla była jednym z nielicznych importowanych samochodów dostępnych w Polsce Ludowej, a z racji swojej ceny również nie sprzedawała się w jakiś dużych ilościach. Tym bardziej instrukcja obsługi czy prospekt tego samochodu w języku polskim to gratka dla wielu kolekcjonerów (druk w Japonii)Jednokartkowy folder Corolli w języku polskim

Zdjęcie na okładce arabskiego prospektu z 1983 rokuRóżne wersje Corolli sprzedawanej na rynku amerykańskim (rok 1984)...... i reklama Toyoty Corolli TC-16 z amerykańskiego katalogu wydanego z okazji wystawy Automobile Show New York 1985W Brazylii zaś produkowana była Toyota Corolla Brasileiro (rok 2001)
Zanim jeszcze dotrzemy do Japonii, zahaczmy o Republikę Południowej Afryki i jej różne wcielenia Corolli

 
Przybywamy do Japonii skąd jest prospekt Toyoty Corolli FX prezentujący wersję GT oraz SJ. Wydany w roku 1992, 26 stron
Bardzo lubię prospekty japońskie. Ich niesztampowa grafika i pomysły potrafią zadziwić nie raz. Nie inaczej jest z prospektem Toyoty Corolli Spacio wydanym w 1997 roku. Popatrzmy, w jak interesujący sposób można pokazać możliwe warianty aranżacji wnętrza - czyli głównego atutu tego rodzinnego samochodu
Na niektórych rynkach występują także modele Corolla II. Jest to właściwie Toyota Tercel - model plasowany między Toyotą Starlet, a Corollą. Te prospekty - Tercel, Corsa i Corolla II - zaprezentuję kiedyś w osobnym wpisie.

Dziękuję Adamowi za udostępnienie zdjęć polskiego folderu i instrukcji Toyoty Corolli

2 komentarze: