28 marca 2014

LITERATURA TECHNICZNA I SERWISOWA 126p I 126 el


Kolekcja autoArchiwum to nie tylko prospekty samochodowe. To także zbiór literatury technicznej oraz różnych publikacji (także takich przeznaczonych dawniej tylko do użytku wewnętrznego) stanowiących cenne źródło wiedzy na temat danego samochodu. Nie ukrywam, że ten typ literatury w kolekcji w głównej mierze dotyczy Malucha. Dlatego też dziś artykuł właśnie o takich ciekawostkach.

Najstarsze instrukcji obsługi w kolekcji autoArchiwum: włoska oraz polska (rok 1977)
Dalej już młodsze egzemplarze. Instrukcja włoska (1985) i polska (1984). Do polskiej instrukcji dołączony arkusz ze schematem elektrycznym.
Instrukcje obsługi Polskiego Fiata 126 BIS. Obie z roku 1987. Mimo to różnią się się zastosowanym rodzajem papieru, a wewnątrz inne zdjęcia i rysunki. W instrukcji na dole zdjęcia dodano erratę ze zmianami na rok 1988. Do obu dołączono arkusze ze schematem elektrycznym.
Następne dwa egzemplarze dotyczą Polskiego Fiata 126p. Edycja z roku 1988, choć egzemplarz jaśniejszy wydrukowany został w 1989 roku z erratą. Dołączone arkusze ze schematami elektrycznymi.
Instrukcja obsługi z 1993 roku. W komplecie schemat elektryczny w postaci osobnego arkusza papieru.Wchodzimy już w erę Fiata 126 el. Poniżej pierwsza instrukcja tej wersji (wydanie 1996) oraz suplement przeznaczony do samochodu przystosowanego dla inwalidów
Instrukcje obsługi Fiata 126 elx z katalizatorem (wydanie 1997) oraz Fiata 126 (wydanie 1998).
Zestaw książek gwarancyjnych wydanych w latach 1984-1992


Oprócz literatury dla klienta końcowego wydawane były publikacje do użytku wewnętrznego, a korzystali z nich głównie pracownicy Autoryzowanych Stacji Obsługi. Również i takie są w kolekcji autoArchiwum.
Katalogi narzędzi specjalnych z 1988 roku. Wydrukowane w 6 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.
Podręczniki zawierające zakres przeglądów obowiązkowych, włącznie z tak zwanym przeglądem zerowym, który musi być wykonany przed wydaniem samochodu klientowi. Poniżej 3 egzemplarze wydane w latach 1978, 1982 i 1987
W celu bezbłędnego zidentyfikowania rodzaju usterki w czasie trwania gwarancji samochodu używano specjalnych kodów, dzięki którym było możliwe właściwe rozliczenie kosztów napraw gwarancyjnych. W tym celu wydano podręczniki dla ASO (jak ten poniżej z 1978 roku). 
Czas naprawy samochodu również ma swoją wartość. Dlatego też opracowane zostały "ściągi" z podanymi czasami określonych czynności mechanika. We Włoszech były to zadrukowane karty, które wkładało się do wzorcowego szablonu. Po przesunięciu karty na żądaną wersję, w pozostałych okienkach pojawiały się wartości czasu. 
FSM wydał swój Katalog Pracochłonności Napraw - w formie książki. Oprócz tego widzimy także przykład wykazu adresów ASO. Wykaz ten dokładany był klientom do zakupionego samochodu.
Bardzo pomocne mechanikom były zeszyty z bardzo szczegółowymi danymi technicznymi Polskiego Fiata 126p, bardzo bogato ilustrowane. Zeszyt po lewej wydany został w 1987 roku; ten po prawej w 1985 roku. Ponadto w komplecie z zeszytem z 1985 roku były plansze ze schematami.


W 1979 roku na zlecenie FSM Wydawnictwo WEMA wydało podręcznik napraw i regulacji Polskiego Fiata 126p 650I1, czyli dla Inwalidów. Ciekawostkę stanowi okładka oryginalnie pokryta tapetą PCV..

Tymczasem Fabryczna Służba Serwisowa FSM wydawała poradniki szczegółowo opisujące sposób konserwacji samochodu PF 126p. Poniżej 3 zeszyty wydane w latach (od lewej): 1986, 1988 i 1976. 
A widziałeś Drogi Czytelniku "rękopis" takiego podręcznika, zanim ukazał się w ostatecznej formie drukowanej? Teraz masz taką szansę:


Katalog części to gruby tom. Jako, że w samochodach dokonywane są ciągłe modyfikacje, należało również aktualizować katalog części. By za każdym razem nie wydawać całości, Fabryczna Służba Serwisowa FSM wydawała okresowo uzupełnienia wspomnianego katalogu. Poniżej przykłady z lat 1986, 1989 i 1990Niektóre komponenty do produkcji samochodu, bądź jego części zamiennych produkowane były przez dostawców zewnętrznych. Nie byli oni zwolnieni również z przestrzegania rygorystycznych norm narzuconych przez fabrykę. Poniżej przykład dokumentacji wytłoczek i decyzja wydana przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy.Wyciągi ze świadectwa homologacjiWzory umów na świadczenie autoryzowanych usług gwarancyjnychI na koniec w ramach małego bonusu: rękopis instrukcji obsługi Fiata 126 el
5 komentarzy:

 1. Witam, właśnie jestem na etapie kompletowania i montowania zestawu inwalidzkiego w moim maluchu. Mógłbym prosić o dokładniejszą fotografię instrukcji naprawy i regulacji 650 I z wyszczególnionymi elementami zestawu? Ewentualny skan całości również byłby mile widziany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę o kontakt mailowy (formularz w dziale Kontakt u góry)

   Usuń
 2. Brakuje jeszcze jednej ksiązki , ja widziałem 2. - Naprawy Powypadkowe Samochodów Polski Fiat 125p i126p , nie wiem , kto wydawał ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak można "zdobyć" instrukcję bądź inną literaturę do 126p z 2000 roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jeszcze podwójne instrukcje obsługi Fiata 126 (rok 1999), a także jednokartkowe foldery Fiata 126 elx Maluch. W razie zainteresowania proszę o wiadomość przez formularz kontaktowy

   Usuń