18 listopada 2018

CZECHOSŁOWACKI AUTO KATALOG 1990-1991

Targi staroci to coraz popularniejsza atrakcja polskich miast. W Pszczynie pchli targ organizowany na rynku zdobywa coraz większą popularność wśród sprzedawców (turystów czyli klientów w Pszczynie raczej nie brakuje). Przy okazji Święta Niepodległości na pszczyńskim rynku rozstawiło się kilkudziesięciu sprzedawców, w tym także Cyganie z Słowacji. Na takim właśnie kocyku leżał Auto Katalog 1990-1991 - wydanie lokalne z Czechosłowacji (a nie przedruk z katalogów zachodnich). Byłoby wielkim nietaktem, gdybym się z Wami nie podzielił najciekawszymi stronami tej rewelacyjnej książki.Auto Katalog 1990-1991 wydany został wspólnie przez Auto Album Archiv, STOP auto-moto revue i doskonale nam znany Automobil Revue. Książka (posiada swój numer ISBN) jest dość obszerna: 308 stron, z czego zdjęcia są na 216 stronach. Format A4, twarda okładka. 

To co odróżnia go od choćby naszych Samochodów Świata, to charakter lokalnie wydanej publikacji: przed zbiorem zdjęć samochodów z całego świata jeden rozdział poświęcony jest tylko pojazdom z Czechosłowacji, nie pomijając rysunków z prototypami (Aero, Skoda, Tatra).
Nie ma tu miejsca oczywiście na skan całego katalogu, ale wybrałem dla Was najciekawsze strony.


Czechosłowacja (ten rozdział wyjątkowo zeskanowany jest w całości)


Favorit na wiosnę, w lato, na jesień i w zimiePozostała część katalogu. To co rzuca się w oczy to design samochodów, gdzie przeplatają się jeszcze modele kanciaste obok obłych w stylu lat 90-tych. Modele wielu producentów pamiętały jeszcze czasy sprzed kantów, a wiek ich techniki liczony był już w dziesiątkach lat.

Oferta Alfy: obok siebie zwyczajny kompakt 33, egzotyczny S.Z. i klasyczny Spider

Niemiecki kontrast


I nasze polskie podwórko. Z Warsem
Na koniec reklama

8 komentarzy:

 1. Na okładce rysunki Pavla Huska, designera Audi i BMW i Forda, który wtedy wypłynął pomysłem na Favoritkę roadster nazwaną Beruśka. Ten sam projektant rysował okładkę do Auto Revue z 1991, które leży w mojej szafie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja! Prawdziwe cudo :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Można śmiało powiedzieć, że blog ten jest bardzo oryginalny, posty napisane w fajny, przystępny sposób dla czytelnika. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Targi staroci to masa wspomnień :) Miejsce pełne pozytywnej energii :) Widać, że blog prowadzony jest z sercem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że ostatnio taka cisza na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudeńko :)
  Z jednej strony czas takich katalogów chyba minął, skoro mamy w sieci dostępne wszystko i na zawołanie, z drugiej strony trochę mi ich brakuje. Lektura każdego z nich była wydarzeniem i wracało się do nich latami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś pięknego, wypada podziękować za te skany!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń