3 grudnia 2016

POLSKIE PROSPEKTY ZACHODNICH SAMOCHODÓW Z POCZĄTKU LAT 90.

Witajcie!  

W dzisiejszym artykule przedstawię ciekawe prospekty zachodnich samochodów z lat 1989-1993 (ich fragmenty) oraz dodatkowo prospekt Poloneza Mr89 po polsku .

A więc Zaczynamy.
AUDI
Audi weszło na Polski rynek w roku 1991,wiązał się z tym także debiut Audi 80 B4, które promował ponad 50-stronicowy prospekt(co na początku lat 90-tych nie było częste), w 1992 roku wydano także prospekty 2-stronicowe (Audi 80, 100, Cabriolet)

BMW
BMW także weszło na nowo otwarty polski rynek w roku 1991, był to rok debiutu BMW Serii 3 (e36) a więc w prospekcie gamy modelowej jaki wtedy wydano pierwsze skrzypce grała właśnie nowa trójka.FORD
Także Ford wrócił na Polski rynek w 1991 roku, jego wejście na Polski rynek promował przedstawiany tu już katalog „Świat Forda”(w artykule pt. „Prospekty i historia świata”  oraz gama modelowa na rok 1991, w 1992 roku Ford wydał także skromny katalog Sierry oraz dość obszerny katalog Nowego Escorta (Po liftingu).

OPEL
Opel właściwie był oferowany w Polsce nawet w okresie PRL-u, jednak jego sprzedaż wolnej Polsce ruszyła w 1990 roku, w roku 1991 (był to rok debiutu Astry F) Opel wydał na pewno katalogi Corsy, Astry(z wersją sedan-prospekt ten był grubszy objętościowo i bez tej wersji nadwoziowej),Vectry A oraz Omegi A.W tym artykule przedstawię  dwie wersje katalogu Astry (najpierw ten starszy czyli bez wersji Sedan, która zadebiutowała pod koniec 1991 roku).


MAZDA
Mazda weszła na Polski rynek w 1991 roku(jednak losy potoczyły się inaczej i marka ta zniknęła z Polskiego w 2003 roku, powróciła na stałe w 2008 roku), większość prospektów Mazdy była już przedstawiana w autoArchiwum z wyjątkiem około 30-stronicowego katalogu Mazdy 323 z 1992 roku.


NISSAN
Podobnie jak Mazda wszedł na Polski rynek w 1991 roku jednak w przeciwieństwie do niej jest na nim obecny bez przerwy. W roku 1991 Nissan wydał 4-stronicowy prospekt Primery oraz 2-stronicowy prospekt Sunny i PrimeryRENAULT
Także i ta marka weszła na Polski rynek w 1991 roku. Był to rok debiutu Nowego Clio I (jednak nadal oferowano równolegle Renault 5) oraz Nowego Espace II (jednak mimo iż w katalogu występuje tylko Renault Espace II to w spisie końcowym na zdjęciu widzimy Espace-a pierwszej generacji).
Opisana wyżej ciekawostka dotycząca Espace I.
PEUGEOT
Wydał w 1991 roku katalog prezentujące gamę modelową, był to czas debiutu nowego Peugeota 106 (ciekawostką jest  przedstawiony katalog 504 Pickup)
VOLKSWAGEN
Volkswagen (importowany przez Kulczyk Tradex - tego samego importera co Audi) wszedł na rynek w 1990 roku. W roku 1991 wydał katalogi: całej gamy modelowej, Polo, Golfa II, Jetta II, Passat B3.
W artykule przedstawię katalog gamy modelowej na rok 1991 (ciekawostką jest przedstawiany w katalogu Scirocco II oraz Golf I Cabriolet) oraz Jetty II i Passata B3 (Sedan i Variant).
FSO Polonez MR89
FSO w nowych  polskich warunkach gospodarczych nie miało łatwo, dlatego już w 1991 roku przedstawiło Poloneza Caro, w artykule przedstawię katalog wydany przez FSO w 1989 roku (prezentuje on Poloneza Mr89). Ciekawostką w tym katalogu jest napis na szybie przedniej srebrnego Poloneza (Air Condition) co oznacza że już wtedy oferowano w Polonezie klimatyzację.
Dziękuję wszystkim za uwagę i zapraszam do kolejnych artykułów.


To jest zwycięski wpis w konkursie dla Czytelników autoArchiwum
Autorem jest Reklamy Samochodów

Partnerem konkursu jest Auto Świat Classic


1 komentarz:

  1. To jest najlepszy przykład potwierdzający to, że w kolekcjonowaniu prospektów można sobie znaleźć niszę i bez angażowania dużych środków zgromadzić ciekawe i jednocześnie unikatowe prospekty. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych broszur - mają klimat tego co obowiązywało ćwierć wieku temu w nowej Polsce.

    OdpowiedzUsuń