17 lipca 2016

NIEMIECKI PRZEGLĄD MUZYCZNY

W kożda sobota i niedziela pija sobie ta moja nimiecko kawa Jacobs z tygo mojigo nimieckiego ekspresu Rowenta, a z jutuba lecom nimieckie szlagery. Ino sztrom jest polski, ale żodyn idealny przeca nie jest. No dobra. Stali czytelnicy wiedzą też, że na dźwięk niemieckiego nie dostaję wysypki też dlatego, że spędziłem tam trochę dzieciństwa. Stąd moja plajlista na YT obfituje również i w utwory zza Odry. W niemieckiej muzyce przeważają gównie "teledyski" nagrywane w studio, jest też spora część nagranych w plenerze, ale są i takie gdzie główną rolę odgrywają samochody. Jeden swoją oryginalnością wybija się ponad wszystkie i o nim dziś napiszę parę słów. Oczywiście nie zabraknie też prospektów.

Generalnie wiemy, że samochody w teledyskach są specjalnością Arabów i naszego Disco Polo. Z tą jednak różnicą, że Arabowie potrafią się bawić samochodami i to widać w teledyskach, nasi diskopolowcy zaś jak grzeczne Bolki budują swoje ego prezentując się w parze z ponętnymi dziewczynami i drogimi samochodami. Poza Arabami i Disco Polo samochody nie są częstym gościem w teledyskach innych gatunków muzyki, a jeśli już występują to w roli 3- czy nawet 4-planowej. Dlatego też clipy z samochodami w roli głównej są wciąż warte naszej uwagi, niezależnie od gatunku muzyki i języka w jakim wykonywany jest utwór. 

Rihanna w teledysku Shut Up And Drive (LINK) postanowiła "zatrudnić" bodaj najsłynniejszą swego czasu Skodę Rapid (nie-niemiecki wyjątek w dzisiejszym wpisie)Nieco wcześniej złomowisko jako scenerię do teledysku wybrały też sobie dziewczyny z Tic Tac Toe nagrywając utwór Ich Find Dich Scheisse (LINKPodobnie jak u nas 126p tak w Niemczech na miano kultowego samochodu zapracował sobie Trabant - samochód, który oprócz oczywistego wkładu w zmotoryzowanie NRD miał też spory udział w zachodniej popkulturze. Dla przykładu 2 utwory z Trabantem w roli głównej:

Kobiece cabrio w utworze Im Wagen vor mir (Henry Valentino & Daffi Cramer) - LINKZagotowana mydelniczka - niezawodny sposób na podryw
Die Fantastischen Vier w utworze Die Da!?! - LINKPozostajemy w Niemczech, bowiem oto główna część tematu: teledysk do utworu Schön ist es auf der Welt zu sein śpiewanego w duecie przez austriackiego wokalistę Roy`a Black`a (ten sam, który po niemiecku zaśpiewał California Blue - LINK) oraz pochodzącą z Norwegii dziecięcą wokalistkę i aktorkę Anitę Hegerland. Utwór powstały w 1971 roku jest chyba jednym z najoryginalniejszych: 10-latka śpiewa w przyczepie, pchanej przez... Porsche! Sami zresztą popatrzcie:O muzycznym guście dyskutować nie zamierzam, jednak bardzo interesuje mnie, jak technicznie wykonali przyczepę, która jedzie prosto, a gdy trzeba to i skręcić potrafi. Na pewnym ujęciu chyba widać trzecie kółko pod spodem, ale do końca pewny nie jestem. W teledysku widzimy 2 samochody: VW-Porsche 914 oraz Volkswagena 411 Variant. Przygotowałem prezentację prospektów dla każdego z bohaterów teledysku:


VW-Porsche 914


Volkswagen 411

Prezentowany niżej prospekt to wydanie międzynarodowe z 1969 roku, w języku angielskim, lecz przedstawiające samochód w wersji Europy kontynentalnej. Litery na okładce wydrukowane w kolorze srebrnym. Zauważcie też ile uroku w sobie mają naturalne zdjęcia, z samochodem który na prawdę był w tamtych sceneriach. Dziś choćby graficy nie wiem jak bardzo się starali, to takiego klimatu w komputerowych renerach nie osiągnąNa koniec garść danych technicznych i informacji o wyposażeniu
W polu na pieczątkę dealera: Dlaczego nie przyjdziesz i samemu nie przejedziesz się VW 411. Prawda, że lepiej to brzmi zamiast adresu, bądź suchych ostrzeżeń prawnych?
Na początku wpisu wspomniałem o Arabach i ich zabawach. W 2012 roku brytyjska piosenkarka M.I.A. wydała singiel Bad Girls, który w dość efektowny sposób trzeba przyznać jest gestem solidarności z ruchem kobiet, które walczą o prawo do prowadzenia pojazdów w Arabii Saudyjskiej (teledysk nagrano w Maroku - koniecznie obejrzyjcie go w trybie pełnoekranowym!)Czy rozpoznacie markę tego świecącego samochodu? :-)2 komentarze:

  1. Czy w teledysku Tic Tac Toe występuje Cytryn lub Gumiak?

    OdpowiedzUsuń