10 kwietnia 2014

PROSPEKTOWE WPADKI

Pewnie każdy z kolekcjonerów w swojej karierze spotkał się z prospektem, z którego wydawca nie do końca jest zadowolony. Wpadki, bo o nich mowa, zdarzają się wszystkim: fotografom, drukarzom czy osobom redagującym. Popatrzmy dziś zatem nie tyle na samochody, a na prospekty będące ciekawostką samą w sobie.

Wady można z grubsza podzielić na mniejsze i większe. Często prospekty z mniejszymi wadami są na tyle "urocze", że znajdują stałe miejsce w kolekcji. Nie do końca dobrze przygotowany obiekt do zdjęcia czy błędy tekście rzadko dyskwalifikują dany prospekt (z wyjątkiem błędów w tabeli danych technicznych). Gorzej gdy wadą jest źle obcięta kartka czy strony ułożone w dowolnej kolejności. W takim wypadku często szuka się innego egzemplarza, by zastąpić nim w kolekcji ten wadliwy.

Na początek prospekt z tegorocznych wakacji: Ford Tourneo Courier z sierpnia 2014. Przypominam, iż dziś mamy dopiero kwiecień ;-)
Na BMW potocznie mówi się BeeMka (w Rosji Bumier), na Poloneza Poldek, a na Renault Renia. VW Caravelle również dorobiło się swojej ksywki, widać tak spowszedniałej, że Caravella znalazła się na polskim folderze tego modeluFotograf też człowiek i rozkojarzyć się może. Tłem do zdjęć Volkswagen LT miały być białe ekrany. Wszystko było by dobrze, gdyby nie widoczne ich łączenie na jednym ze zdjęćI kto by się tam przejmował poprawianiem uszczelki w Dużym Fiacie (o przepraszam, tu w FSO Polda) Grubsza sprawa gdy nawali operator maszyny. W prospekcie Volvo S40 jedna z kartek przesunęła się w dół o jakiś centymetrDla Porsche będę szukał zmiennika... Wada typowo drukarska - krzywo zaciągnęło arkusz papieru, noże potem już zrobiły swojeNa koniec zostawiłem prospekt Rovera z wesoło pomieszanymi stronami

Strona pierwsza

2 i 6

7 i 2

3 i 4

5 i 10

11 i 12

13 i 8 (u góry fragment kartki został wycięty już przez któregoś z właścicieli prospektu)

9 i 14

Ciekawe, ilu z Was teraz popatrzyło na swoje egzemplarze w kolekcji w poszukiwaniu tych wpadek :)


2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Na razie zbieram materiały. Ale niewykluczone, że będzie kontynuacja tematu

      Usuń