Przyglądając się ofercie książek motoryzacyjnych w księgarniach, możemy odnieść wrażenie, że po ulicach jeżdżą albo „kultowe” auta z czasów Polski Ludowej albo auta egzotyczne typu Ferrari. Inne pewnie stoją popsute (poradniki napraw to chyba najliczniejsza grupa wśród książek motoryzacyjnych). Odrębną zaś grupą są książki „supermarketowe”, w których im więcej zdjęć, a mniej opisów tym lepiej (choć i te szczątkowe opisy czasem mają mało wspólnego z rzeczywistością). Dlatego też każdorazowe pojawienie się na rynku księgarskim, rzetelnych opracowań i monografii - innych niż wspomniane - jest małym świętem w świecie motoryzacji. Nie inaczej było podczas premiery czwartej już książki Wojciecha Połomskiego pt. „Historia JZS Jelcz – Zapisy wspomnień”.
Wojciech Połomski to znany i lubiany pisarz specjalizujący się w historii Jelczańskich Zakładów Samochodowych. W swoim dorobku literackim oprócz wymienionych już „Zapisów wspomnień” ma 3 książki z serii „Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz” podzielone na 3 okresy: 1952-1970, 1971-1983 oraz 1984-1989. Każda z nich w bardzo szczegółowy sposób opisuje historię zakładów i budowane przez nie pojazdy, nie wyłączając prototypów i ciężarówek sportowych. W jednym miejscu autor zebrał kilkaset fotografii, często nigdy nie publikowanych. Książki są nieocenionym i w wielu tematach jedynym źródłem wiedzy o jelczańskiej fabryce i jej pojazdach. Natomiast książka "wspomnieniowa" kapitalnie podsumowuje dzieje zakładu, mając za podstawę wspomnienia wielu zasłużonych pracowników.
Co ważne książki są wciąż dostępne w księgarniach, na Allegro oraz w sklepie Internetowym Wydawnictw Komunikacji i Łączności, dzięki czemu jeszcze jest szansa na zakup kompletnej historii Jelcza.
Jako bonus galeria zdjęć z książek Wojciecha Połomskiego
Zdjęcia są własnością Autora. Wszelkie prawa zastrzeżone
Najnowsza książka "Wspomnienia" - co w niej się konkretnie znajduje? Są jakieś zdjęcia czy tylko sam opis itd.?
OdpowiedzUsuńWitam, można znaleźć w niej sporo ciekawostek związanych z produkcją pojazdów, zdjęcia produkowanych aut, sporo historycznych fotografii z samej fabryki. Jest tam wiele informacji, które z różnych względów nie znalazły się w książkach o pojazdach. Także najnowsza historia Jelcza czyli upadek jest w niej ujęta. Pozdrawiam Wojciech Połomski
OdpowiedzUsuń