24 marca 2014

FAIRLADY Z


Dziś zaczynamy cykl Poniedziałków z Azją. Jest to już drugi z cykli, zaraz po Piątkowych Maluchach (potem przyjdzie czas na kolejne samochody polskiej produkcji, również co piątek). Prezentowane będą prospekty z Dalekiego Wschodu. Cykl otwiera mój ulubiony Azjata. Nissan roboczo nazwany Z32, w Japonii jako Fairlady Z a Europie 300ZX jest jednym z tych samochodów, które nie wiadomo dlaczego nie odniosły sukcesu. Mocny silnik, dopracowane zawieszenie i układ przeniesienia napędu, wyposażenie na bardzo dobrym poziomie. Dużo lepszą sprzedaż tego modelu odnotowano w USA i Japonii, gdzie produkowany był przez 11 lat aż do roku 2000. Nie rozwodząc się dalej nad jego losami przedstawiam dziś 2 wspaniałe prospekty: japoński z 1989 roku i szwajcarski z 1992.


Pierwszy z prezentowanych prospektów wydany został w Japonii na tamtejszy rynek. Format - typowy dla prospektów japońskich - większy od A4. W pierwszej części całostronicowe zdjęcia samochodu, potem opisy poparte wieloma rysunkami. Do prospekty dołączany był oryginalnie cennik w formie 4-stronicowego folderu z wkładką-cennikiem. Wydanie: 1989 rok. 

Oryginalny cennik dołączany do prospektu Fairlady ZDrugi z prezentowanych prospektów wydany został w Szwajcarii w 1992 roku. O ile europejskie wydania prospektów aut azjatyckich nie są w kręgu moich zainteresowań, ten jest wyjątkiem. Zdjęcia niestety nie są całostronicowe, za to opisy są w 3 językach: niemieckim, francuskim i włoskim. Całość przedstawiona jest na 28 stronach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz