14 lutego 2014

FOLDERY POLSKIEGO FIATA 126p ROZKŁADANE W PLAKAT


Maluch w Polsce był tym samym co Garbus w Niemczech, 500tka we Włoszech czy 2CV we Francji. Mały, niewygodny ale najtańszy, przez co dla wielu rodzin był pierwszym samochodem. Teoretycznie producenci nie mieli potrzeby reklamować tych samochodów. A jednak były wydawane prospekty. Jedne w formie tradycyjnej, inne w formie plakatu, który można było sobie powiesić np. w garażu. I dziś właśnie o "garażowych" folderach 126p.

Przegląd rozpoczynamy od folderu Polskiego Fiata 126p, który można rozłożyć aż do formatu 66x48 cm. Folder wydany w 1976 roku przedstawia w kilku punktach zalety samochodu oraz samego producenta czyli Fabrykę Samochodów Małolitrażowych. 






Kolejne dwa foldery wydane zostały przez naszych południowych sąsiadów: Mototechnę czyli importera samochodów w Czechosłowacji. Pierwszy z nich - wydany w 1987 roku - rozkłada się z formatu A4 do 59x42 cm. Chyba jest to jedyny folder, który najładniej wygląda.. złożony. Na dnie szuflady.






Drugi zza naszej południowej granicy miał już nieco więcej szczęścia do kompozycji graficznej. Choć pomysł oglądania auta ze środka innego 126p nie każdemu może przypaść do gustu, to przynajmniej fotografowany egzemplarz ma koła czyste, a zderzaki nie wyblaknięte. Z malutkiego formatu rozkłada się do rozmiarów jak u poprzednika: 59x42 cm. Wydany w 1988 roku.






I wracamy na nasze polskie podwórko. Kolejny folder ma charakter raczej propagandowy reklamujący zakłady FSM, aniżeli sam samochód. Rozkłada się do formatu 59,5x42 cm.






W 1986 roku Agpol na zlecenie FSM wydał folder przeznaczony dla klientów zagranicznych. Prezentowany poniżej jest w języku niemieckim, a napis na okładce to Polski Fiat 126p. Inna wersja tego folderu nosi na okładce napis Polski Fiat 650E. Rozkłada się w pionie do rozmiaru 43x60 cm. Sesja zdjęciowa przeprowadzona na ulicach Bielska-Białej wykorzystywana była również w innych publikacjach, jak np folder Zastavy 126 GL, ale o tym napiszę kiedy indziej. 






Ostatni z prezentowanych folderów jest jednocześnie największym: po rozłożeniu plakat ma wymiary aż 84x59 cm! Wydany w 1980 roku przez Fiat Automobil AG w Niemczech przedstawia limitowaną wersję Fiata 126 Red & Brown. Folder ten jest dość często spotykany w kolekcjach czy na aukcjach internetowych, w przeciwieństwie do folderu wersji Black & Silver.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz