12 lutego 2014

FIAT 1950 - PROSPEKT-ZAGADKA

Już jakiś czas temu w kolekcji zawitał dość tajemniczy "gość"... Mówiący do nas po polsku... Prospekt Pięćdziesiąt lat istnienia Fiat`a (1899-1950) na pozór zwyczajny jak wszystkie inne, tak na prawdę stawia więcej pytań niż odpowiedzi. 

Pamiętamy, że zakłady późniejszej Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie budowane były w oparciu o kontrakt z Fiatem. Miały w nich powstawać początkowo Fiaty 1100. Jednak w 1949 roku strona polska zerwała kontrakt, zawierając nowy z radziecką fabryką GAZ. 

Która wersja Fiata 1100 była planowana do produkcji w Warszawie? Czy ta z prospektu - z nieco już wtedy przestarzałą sylwetką, czy późniejsza, której produkcja we Włoszech uruchomiona była 2 lata później?

Dlaczego więc jeszcze w 1950 roku Fiat wydawał prospekty dla polskiego klienta? Czy liczył jeszcze na interesy w naszym kraju? Może prospekt wydany był dla klienta końcowego w ramach sprzedaży indywidualnej (importu z Włoch). Tylko dlaczego nigdzie nie ma adresu placówki gdzie można te samochody nabyć?

Jest zbyt wiele pytań, zbyt wiele niejasności by jednoznacznie rozwiązać zagadkę. Faktem pozostaje prospekt - polski prospekt włoskiego Fiata, wydany na 50 51-lecie istnienia firmy. W stanie idealnym.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz