16 lutego 2015

TOYOTA LAND CRUISER SERII 80 & LEXUS LX 450

Oj długo czekałem z tematem Toyoty Land Cruiser. A prezentację zacznę trochę od środka, bo od serii 80. Jednak seria ta jednocześnie posłużyła za bazę dla pierwszego terenowego Lexusa serii LX. Dziś wyjątkowo żaden z prospektów nie pochodzi z Japonii, z drugiej strony czy widzieliście już wersję Australijską i Indonezyjską? 
Toyota Land Cruiser serii 80 (J80) zaprezentowana została światu w październiku 1989 roku podczas Tokyo Motor Show, a sprzedaż ruszyła w pierwszych miesiącach kolejnego roku. Samochód kontynuował tradycję niezawodnej terenówki, dzięki czemu chętnie był również wykorzystywany jako baza do pojazdów opancerzonych służących często na misjach pokojowych. Produkcja tego modelu w Japonii trwała do roku 1997, w Wenezueli zaś produkcja szła przez kolejnych 11 lat. 

Jak już we wstępie wspomniałem nie będzie dziś prospektów z Japonii. Jednak przedstawicielem Azji będzie prospekt z Indonezji (16 stron). Choć tego nie widać na zdjęciu logotyp Toyoty i napis Land Cruiser Turbo są tłoczone i pokryte złotym kolorem

W Indonezji dostępne były dwie wersje: lepsza i "goła"
Australijski prospekt wydany w 1995 roku:Toyota Land Cruiser popularna jest również w Europie od wielu lat. Model serii 80 na Starym Kontynencie nazwano Land Cruiser Station. Niemiecki prospekt (26 stron) wydany w 1997 roku:

To by było na tyle z tematu Toyot. A co z ich amerykańskim luksusowym odpowiednikiem? Lexus LX 450 zapoczątkował serię terenowych Lexusów, której 3 generacja wciąż jest w ofercie producenta. Pierwszą generację (LX 450) zaprezentowano w listopadzie 1995 roku, a sprzedaż w Stanach Zjednoczonych ruszyła już w styczniu następnego roku. Jako że produkcja bazowego Land Cruisera była już na półmetku, to i pierwszy SUV Lexusa jeszcze nie zdążył się zadomowić w ofercie, a już po dwóch latach z niej wyleciał zastąpiony modelem LX 470.

Tymczasem prospekt jak na luksusową markę przystało wydany został w niesztampowym stylu. Tekturkową okładkę zdobi zdjęcie umieszczone w wytłoczonym prostokącie. Wewnątrz "wita" i "żegna" nas pergaminowa kartka, a zdjęcia w większości przedstawiają samochód w nocy bądź o zachodzie słońca. Całość ma 26 stron, a prospekt wydano w 1996 roku (model 1997)

Na ostatniej kartce (tej pergaminowej) umieszczono prostokąciki pomalowane lakierem (gama kolorów nadwozi) i jeden imitujący skórę


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz