27 października 2014

TOYOTA COROLLA CERES I SPRINTER MARINO

Czy zamawiałeś kiedyś samochód z katalogu wysyłkowego? Ten styl w Europie chyba długo się jeszcze nie przyjmie. W Japonii eksperyment ten może nie zrobił rewolucji na rynku motoryzacyjnym, ale też nie pozostał tylko pomysłem na papierze. Samochody, o których dziś napiszę były właśnie dostępne nie tylko w sieci dealerskiej, ale również w sprzedaży wysyłkowej. Niestety japoński kryzys ekonomiczny w 1998 roku "zabił" oba modele, zaledwie po 6 latach obecności na rynku. Mowa o 4-drzwiowych sedanach produkcji Kanto Auto Works: Toyota Corolla Ceres i bliźniacza Toyota Sprinter Marino.


Kanto Auto Works to zakład należący do koncernu Toyoty. To właśnie w tym zakładzie ulokowano w 1992 roku produkcję 4-drzwiowego sedana hardtop sprzedawanego w dwóch japońskich sieciach dealerskich Toyoty: Toyota Corolla Store (model Corolla Ceres) i Toyota Vista Store (model Sprinter Marino). Charakterystycznym dla obu modeli były drzwi bez ramek, a między sobą różniły się właściwie tylko stylistyką przodu.Oba prezentowane dziś prospekty pochodzą z pierwszego roku produkcji - 1992. O ile prospekt Toyoty Sprinter Marino ma format typowy dla ówczesnych prospektów tego producenta, to prospekt modelu Corolla Ceres formatem zupełnie odbiega od serii.

Ceres to w mitologii rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Samochód miał być namiastką luksusu jaki oferowały modele Crown, Cresta czy Chaser, a jednocześnie cenowo plasowany był półkę niżej niż Corona EXiV. Dlatego też nazwa miała sugerować dobrobyt i powodzenie.

Toyota Sprinter Marino to jak już wspomniałem bliźniaczy model Corolli Ceres, sprzedawany w konkurencyjnej sieci dealerskiej. Tytuł na okładce prospektu składa się ze złotych tłoczonych liter. Poniżej tytułu wyjaśnienie w języku angielskim skąd nazwa Marino:
"Marino jest włoskim słowem oznaczającym morze. Sprinter Marino został tak nazwany by być pięknym i cichym niczym morskie syreny. Sprinter Marino jest stylowym kompaktowym 4-drzwiowym Sedanem Hardtop zaprojektowanym z myślą o twoim dobrym samopoczuciu".


1 komentarz: