2 czerwca 2014

TOYOTA CROWN MAJESTA

Toyota Crown to linia luksusowych limuzyn z powodzeniem wożących najważniejsze głowy w swojej ojczyźnie od 1955 roku. W ciągu tego czasu powstało aż 14 generacji tego modelu, co świadczy o wciąż niesłabnącym prestiżu. Końcem lat 80tych postanowiono zbudować jeszcze bardziej luksusowy model dla najbardziej wymagających klientów. Efektem tych prac był model Crown Majesta, którego produkcja ostatecznie rozpoczęła się w 1991 roku. Auto korzystało z tej samej płyty podłogowej co Crown, jednak napędzał go silnik V8 (montowany także w Lexusie LS), a wyposażenie standardowe obejmowało wiele opcji niedostępnych w pierwowzorze. W 1995 roku nastąpił pierwszy facelifting modelu, który upodobnił go wizualnie do Lexusa LS (na rodzimym rynku znanego jako Toyota Celsior). Auto stanowiło niejako alternatywę dla nie mniej luksusowej Toyoty Century. Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie właśnie prospekt Toyoty Crown Majesta drugiej generacji.


Sam prospekt nie wygląda jakoś bardzo okazale. Miękka okładka w kolorze czarnym ozdobiona jest pozłacanym tytułem. Wewnątrz na 40 stronach zamieszczono dużo zdjęć, a pod koniec, typowo dla prospektów japońskich, w pigułce mamy przedstawione raz jeszcze poszczególne wersje. Prospekt wydano w 1997 roku3 komentarze:

 1. Zupełnie nie zgadzam sie z twierdzeniem, iż "auto stanowiło niejako alternatywę dla nie mniej luksusowej Toyoty Century". Model Century to zawsze była najwyższa półka i ponad nią nie było już nic.
  Swoja drogą Toyota Century pierwszej generacji to jeden z najbardziej intrygujących samochodów świata. Jeden z najbardziej innowacyjnych koncernów motoryzacyjnych produkował swój flagowy model przez 30 lat - fascynujące.
  Posiadam kilka prospektów Century, w tym jeden z lat 60-tych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toyota Century to oczywiście najwyższa półka. Ale i nieco "klasyczna" w wyglądzie. Osoby, które idą z duchem czasu i chcą mieć auto w modnej linii jako alternatywę wybierają model Crown Majesta

   Usuń
 2. Majestatyczny samochód :) Taka luksusowa limuzyna dla uboższej części społeczeństwa.

  OdpowiedzUsuń