19 marca 2014

WSPÓŁCZESNE PROSPEKTY UKRAIŃSKIEGO ZAZa


W 1959 roku w Zaporożu podjęto produkcję samochodów, które tak jak VW Typ-1 w Niemczech, miały pomóc zmotoryzować radzieckie społeczeństwo. Produkowano tam proste i tanie Zaporożce i później Tavrie. W latach 90-tych fabryka została kupiona przez koreański koncern Daewoo Motor, podobnie zresztą jak wiele innych fabryk motoryzacyjnych w tej części Europy. Na krótki okres czasu drogi ZAZ i naszego FSO zeszły się w jedną. FSO produkowało m.in. modele Lanos, które okazały się hitem na rynku ukraińskim. Po zakończeniu produkcji w FSO oprzyrządowanie potrzebne do produkcji Lanosa przemieszczone zostało na Ukrainę. Podobnie stało się z produkcją Chavroleta Aveo. Od tego czasu oba samochody produkowane są pod marką ZAZ.


Rynek motoryzacyjny rosyjski czy (tym bardziej) z innych państw poradzieckich jest bardzo hermetyczny. Wiele modeli występuje tylko lokalnie, a co za tym idzie, również i prospekty są bardzo trudne do zdobycia. Każdy prospekt takiego samochodu jest cenionym nabytkiem w "zachodnich" kolekcjach. Dziś przedstawiam współczesne prospekty i foldery ukraińskiego ZAZa.


ZAZ Chance - 2 jednokartkowe foldery wydane w 2012 roku
ZAZ Vida - folder jednokartkowy (wydanie 2012)
Program produkcyjny ZAZ prawdopodobnie z roku 2010. Na 24 stronach przedstawiona jest pełna gama oferowanych wtedy modeli: Chance (w wersji sedan, hatchback i pick-up), Slavuta i Pick-Up (zbudowane na bardzo popularnej także i w Polsce Tavrii).UPDATE 15.03.2016

Od czasu powstania tego wpisu minęło już 2 lata. W międzyczasie do kolekcji autoArchiwum trafiło jeszcze parę folderów ZAZ:


ZAZ Sens (2014)
ZAZ Lanos (2014)ZAZ Lanos Pikap


ZAZ Forza (2014)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz