2 lutego 2014

PORSCHE 911 50th ANNIVERSARY EDITION

Rok 2013 upłynął pod znakiem okrągłej rocznicy w stajni Porsche: model 911 skończył okrągłe 50 lat. Z tej okazji firma przygotowała specjalną wersję 911 50th Anniversary, której premiera odbyła się podczas targów samochodowych we Frankfurcie. Modelem wyjściowym do stworzenia jubileuszowej edycji był 911 Carrera S wyposażony w 3,8 litrowy silnik o mocy 400 KM. Jak na edycję limitowaną przystało fabrykę opuściło 1963 egzemplarze, co jest nawiązaniem do daty pojawienia się tego modelu.

Porsche 911 50th Anniversary odróżnia się od typowej 911-tki dedykowanymi lakierami, felgami i tapicerką nawiązującymi swoim wzorem do pierwszej serii modelu oraz oczywiście oznaczeniami, nie wyłączając indywidualnej tabliczki z numerem egzemplarza umieszczonej powyżej schowka podręcznego. Pełną specyfikację wyposażenia edycji 50th Anniversary Porsche udostępniło w sieci:

Przy tej okazji pojawiło się wiele publikacji wydanych zarówno przez Porsche, jak i magazyny motoryzacyjne. Przede wszystkim najbardziej oczekiwanym przez kolekcjonerów był prospekt poświęcony tylko tej wersji. Ukazał się on pod numerem WSL S14010000220 EN/WW. Jest to pięknie wydany katalog w twardej oprawie, layoutem i formatem nawiązującym do innych prospektów Porsche, jednak w przeciwieństwie do nich okładka ma kolor grafitowy (zamiast białego). Wewnątrz piękne zdjęcia przedstawiają model współczesny i historyczny, podkreślając tym samym wyjątkowość tej wersji. Na 56 stronach oprócz zdjęć znajdujemy wiele opisów, a na końcu dane techniczne zarówno edycji limitowanej 911 50th Anniversary jak i "regularnych" wersji modelu 911 Carrera (Coupe i Cabriolet). Data wydania: 04/2013.Ciekawostką jest także wydany przez Porsche folder rozkładany w plakat do rozmiarów 46x42 cm. 

Są też publikacje wydawane lokalnie przez dealerów Porsche, jak te poniżej wydane przez Porsche Zentrum Hannover. Folder graficznie nawiązujący do prospektu przedstawia krótko model 911 50th Anniversary Edition, jak i egzemplarze będące na sprzedaż. Ponadto na uwagę zasługuje edycja specjalna magazynu Porsche Times wydawanego przez wspomnianego dealera z Niemiec.

Na koniec zostawiam pewien niedoceniany na rynku kolekcjonerskim "smaczek": wydanie specjalne magazynu Auto Motor und Sport. Na 164 stronach zebrane są wszystkie testy jakie redakcja tego magazynu przeprowadziła na modelach Porsche 911 i pochodnych. Jest to nieoceniona skarbnica wiedzy nie tylko dla miłośników ale przede wszystkim dla posiadaczy tego samochodu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz