19 lutego 2014

NIEMIECKI TARPAN I CZESKI ROSS HONKER


O Tarpanach i Honkerach wiemy dużo, a dzięki serii książek Dobiesława Wielińskiego wiemy prawie wszystko. Samochody początkowo dla rolników, później już jako Honker wykorzystywane głównie w wojsku. Pomimo wielu starań nie zdobył zadowalającej popularności poza granicami kraju. Dlatego też, każdy zagraniczny prospekt tego samochodu jest niezwykle rzadkim elementem kolekcji.

Jako pierwszy prezentowany jest prospekt Tarpana wydany w zachodnich Niemczech w 1988 roku. Umieszczone na końcu logo Polmo FSR oraz napis Generalimporteur der FSR pozwalają sądzić, że jest to oficjalny "zachodni" prospekt autoryzowany przez fabrykę (a nie zwyczajna "samowolka" dealera). Szerokie chromowane felgi dają wrażenie, że mamy do czynienia z rasową terenówką. 
Do prospektu dołączone były dwa cenniki: na rok 1988 i 1989. Mimo, że prospekt przedstawiał wersję Tarpan F-233, w cennikach była F-237.Kolejną ciekawostką jest folder ROSS Honker 4 WD typ 4012. Generalnie czeska firma ROSS zajmowała się montażem GAZ Gazeli oraz produkcją ciężarówek będących hybrydą Liaza i Tatry. W swoim portfolio miała też pojazdy z kabiną Renault. Czy ROSS Honker to import z Polski czy montaż w Czechach? Czy  ten projekt w ogóle odniósł jakiś sukces? Pytania te dobitnie dowodzą jak unikatowy jest to folder.
Fragment folderu czeskiego importera i dealera samochodów GAZ, UAZ, Aro i HonkerTarpan Honker 4011 w Niemczech oferowany był także strażakom. Tutaj oferta firmy Schmitz:Tym, których interesują także krajowe prospekty Tarpana/Honkera polecam galerię autoArchiwum:

http://www.autoarchiwum.pl/thumbnails.php?album=53
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz