27 stycznia 2014

VOLKSWAGEN T2 CAMPER (2011) – NIEUDANE WSKRZESZENIE LEGENDY

Niedawno świat obiegła informacja, że końcem 2013 roku brazylijska fabryka Volkswagena zakończyła produkcję kultowego Volkswagena T2 (w Brazylii występującego pod nazwą Kombi T2). Powodem zaprzestania produkcji są wprowadzane w Brazylii coraz ostrzejsze standardy dotyczące bezpieczeństwa: od 1 stycznia 2014 roku obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Brazylii są ABS oraz poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera. Zakład w brazylijskim Sao Bernardo do Campo jest ostatnim zakładem Volkswagena produkującym ten model od 56 lat – model którego historia sięga aż roku 1950.


Jednak mało kto wspomina o współczesnym choć bardzo krótkim europejskim epizodzie tego samochodu. W roku 2011 holenderskie przedstawicielstwo Volkswagena – Volkswagen Campercentrum Nederland – postanowiło wskrzesić w Europie legendę i zaoferowało campery zbudowane na bazie brazylijskiego VW Kombi T2. Występowały one w 2 wersjach: Classic i Beach, a także jako klasyczny „dostawczak” Kombi (wersja towarowa, 5-osobowa i 8-osobowa). Wszystkie wspomniane wersje występowały z jednym silnikiem benzynowym Flexifuel o pojemności 1,4 litra i mocy 80 koni mechanicznych. Najtańsza wersja – dostawczy Kombi – wyceniona była na niespełna 34 tysiące euro, najdroższa – camper T2 o wyposażeniu Highline – prawie 56 tysięcy euro. Cóż, nie wiadomo czy względy słabego silnika, wysokiej ceny czy może i jednego i drugiego spowodowały wycofanie samochodu z oferty po 2 miesiącach i sprzedaży do klienta finalnego na poziomie – 0 szt (jedyne sztuki jakie pojawiły się w Europie były zamówione na potrzeby demo car przedstawiciela).

Jednak przez te 2 miesiące były „w obiegu” oficjalne prospekty przedstawiające campery T2. Prospekt wydany w serii typowej dla volkswagena składał się z 6 stron + 2 specyfikacji. Niedostępny nigdzie po wycofaniu samochodu z oferty.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz