13 kwietnia 2014

DWIE SZYBKIE LIMUZYNY: MERCEDES E 63 AMG & S 63 AMG

Prospekty samochodowe to publikacje mające za zadanie zachęcić potencjalnego klienta do zakupu auta danej marki. Ich forma jest różna. Jako "oficjalny" obieg prospekty przedstawiają samochód z jak najlepszej strony, wymieniając niezliczoną ilość zalet. W drugim obiegu są publikacje przeznaczone tylko dla sprzedawców i brand managerów. W nich główny nacisk kładzie się, na specyfikację i konfigurację danego modelu samochodu, uwzględniając zarówno zalety jak i wady w zestawieniu z samochodami konkurencji. Nie są one wręczane osobom postronnym, dlatego też publikacje z drugiego obiegu są poszukiwanymi rarytasami kolekcjonerskimi. Często też spotyka się osobne wydania wersji, dla których producent nie wydał osobnego prospektu (auto w danej wersji jest zaprezentowane w ogólnym katalogu modelu). W dzisiejszym wpisie bohaterami będą Vorteile (tak właśnie Mercedes-Benz nazywa swoje informacje produktowe) i to nie byle jakie: E 63 AMG oraz S 63 AMG.

W mojej opinii Vorteile Mercedesa są dużo ładniej i bardziej logicznie wydane aniżeli prospekty tego producenta. Bez zbędnych ceregieli ostre zdjęcia prezentują samochody w najdrobniejszych szczegółach mając dodatkowe wsparcie krótkimi lecz treściwymi opisami. 

Zaczynamy od Mercedesa E 63 AMG Limuzyna. Samochód, którego premiera odbyła się 14.01.2013 w Detroit, jest bardzo poważną konkurencją dla BMW M5 oraz Jaguara XFR-S. Auto występuje w 3 wersjach: z napędem na jedną oś (E 63 AMG), z napędem na wszystkie koła (E 63 AMG 4Matic) oraz usportowioną (E 63 AMG 4Matic S-Modell). Wersje te różnią się między sobą wyposażeniem oraz osiągami, choć 5,5-litrowy silnik V8-Biturbo zastosowano ten sam (DEH55LA). Moc 557 KM i moment obrotowy 720 Nm pozwalają rozpędzić tego niespełna 2-tonowego sedana do 100 km/h już w 4,2 sekundy. Gdyby komuś było tego mało, może sobie wybrać wersję S-Modell, której silnik generując moc 585 KM i moment 800 Nm pozwala przyspieszyć do setki w 3,6 sekundy! Dla samochodu przewidziano także specjalne pakiety wyposażenia: Night-Paket i dwa rodzaje AMG Carbon-Paket. 

Publikacja Vorteile dla tego modelu składa się z 38 stron i wydana została w 2013 roku. Prezentowany egzemplarz jest w języku niemieckim

 
 


Drugim bohaterem wpisu jest flagowy Mercedes S 63 AMG. Jak na S-Klasę przystało auto oferowane jest ze standardowym rozstawem osi (oznaczenie W222) oraz w wersji przedłużonej (oznaczenie V222). Wersja przedłużona ponadto wyposażona jest standardowo w napęd na wszystkie koła 4Matic. Pod maską znajdujemy ten sam silnik co w E 63 AMG o mocy 585 KM, jednak z tą różnicą, że tu do dyspozycji mamy aż 900 Nm dzięki czemu ponad 2-tonowa limuzyna W222 przyspiesza do 100 km/h w 4,4 sekundy (a wersja V222 w równo 4 sekundy). Nie przewidziano specjalnych pakietów wyposażenia dodatkowego. Premiera S 63 AMG odbyła się 10.09.2013 na wystawie IAA Frankfurt, a jego konkurencja to Audi S8, Porsche Panamera Turbo Executive i Maserati Quattroporte. Co ciekawe ani Porsche ani Maserati nie mają ogranicznika prędkości, dzięki czemu zamiast 250 km/h osiągają prędkość max. odpowiednio 305 i 307 km/h!

Vorteile dla modelu S 63 AMG to 28-stronicowa publikacja wydana w 2013 roku. Podobnie jak poprzedni, również i ten egzemplarz jest w języku niemieckim.

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz